UDLAGA ZA HRKANJE SILENSOR-SL
HRKANJE
Do 40% populacije u industrijaliziranim zemljama hrče.
Smanjenje mišićnog tonusa tijekom spavanja uzrokuje sužavanje gornjeg dišnog trakta te se na taj način ubrzava respiratorni protok zraka. Zbog toga različite strukture iz područja gornjeg dišnog sustava počinju vibrirati uzrokujući zvuk hrkanja. Stoga, hrkanje je mehanički proces koji se može suzbiti mehaničkom metodom.
Dentalna terapija, u ovom slučaju, pruža izuzetno dobre rezultate koji nemaju štetne nuspojave.
Iako lagano ili primarno hrkanje nema posljedica na zdravlje, ronhopatija ili abnormalno hrkanje, ima negativnog učinka na zdravlje.
APNEJA - RESPIRATORNI ZASTOJ TIJEKOM SNA
Apneja je potpuni zastoj disanja. Apneja sna je, u rjeđim slučajevima, ozbiljna bolest koja može uzrokovati ne samo pospanost tijekom dana, nego i niz ozbiljnih stanja organizma.
Opstruktivna apneja je potpuno zatvaranje dišnog sustava gdje u slučaju središnje apneje, središnji dišni refleks zastaje. Opstruktivnu apneju karakterizira prekid vrlo bučnog hrkanja (rhoncopatia). Intenzivno znojenje tijekom noći, učestala noćna mokrenja i suhoća usta mogu
biti znakovi opstruktivne apneje sna (OSA) i sindroma otpora gornjih dišnih
puteva (UARS)
Hipopneja je smanjenje dišnog tijeka za više od 50%.
Kako bi ocijenili ozbiljnost situacije, služimo se izračunom indeksa apneje i hipopneje (AHI ) Za dobivanje rezultata, prebrojavaju se apneje (apneja traje bar 10 sekunda) po svakom satu spavanja. 10 apneja po satu rezultiraju indeksom 10.
Indeks od 0 do 5 je normalan, od 5 do 10 lagan, 10 do 20 je umjeren a više od 20 je ozbiljna bolest.
UČINKOVITOST SILENSORA-SL
U suzbijanju štetnih nuspojava koje su posljedica svake apneje, kao idealno rješenje ukazuje se Silensor-sl
Silensor-sl se sastoji od jedne zubne udlage za gornju čeljust i jedne zubne udlage za donju čeljust.
Donja čeljust se zadržava u prednjem položaju (protruzija) s dvije spojnice koje su fiksirane bočno na udlagama. Na taj način udlaga sprječava približavanje stijenki dišnog sustava. Brzina izdahnutog zraka se smanjuje, jednako kao i bučne vibracije mekih tkiva. Sa Silensor-sl, pokreti donje čeljusti su mogući lijevo-desno i naprijed bez povlačenja unatrag. Zbog ove funkcije naša udlaga je istodobno učinkovita i udobna. Klinički testovi su pokazali da potiskivanje donje je čeljusti prema naprijed značajno smanjuje hrkanje kod više od 80% pacijenata i može smanjiti indeks apneje za do 50%.
KAD JE SILENSOR-SL POGODAN?
Silensor-sl je očekivano vrlo uspješan zbog činjenice da je u većini slučajeva hrkanje uzrokovano suženjem dišnih puteva. Zbog svog kompaktnog dizajna, naprava ne koči disanje kroz usta. Kod ozbiljne pretilosti, kada je indeks tjelesne mase veći od 30, uspjeh liječenja je upitan i učinkovitost je smanjena. Kod bezubih pacijenata Silensor-sl se ne može koristiti.
Može se nositi na zubnim protezama koje imaju čvrstu mehaničku retenciju.
Stomatolog procjenjuje mogu li zubi u ustima pružiti dovoljnu retenciju za Silensor-sl udlage.
Ako je u pitanju apneja spavanja, učinkovitost Silensor-sl bi trebala biti procijenjena na testiranju spavanja (u laboratoriju za proučavanje spavanja) ovisno o ozbiljnosti bolesti.
Kod umetanja Silensor-sl, pacijent može imati osjećaj nelagode ali on će nestati s vremenom.